MUZYKA GRECKA

Kto nie zna "naszej Eleni kochanej", jak określają ją fani?

 

Eleni Tzoka (lub Helena Dzoka), z domu Milopoulos, powszechnie znana jako Eleni (ur. 27. kwietnia 1956 w Bielawie) – polska piosenkarka pochodzenia greckiego. Jej rodzice, Perykles i Despoina Milopoulos, są emigrantami z Grecji, osiadłymi w Polsce w latach 50. W Bielawie ukończyła podstawową i średnią szkołę muzyczną w klasie gitary. Zadebiutowała w szkolnym zespole Niezapominajki, później śpiewała w licealnym zespole Ballada. Po maturze zaczęła występować w studenckim zespole Hellen. Od 1975 działała w zespole Prometheus, od 1980 rozpoczęła karierę solową.
Mężem Eleni jest Fotis Tzokas, który jest bratem założyciela zespołu Prometheus, Kostasa Tzokasa. Kostas Tzokas jest również jej managerem oraz autorem niektórych piosenek.
Pierwszą płytę długogrającą Po słonecznej stronie życia nagrała z Prometheusem w 1977. Śpiewała piosenkę w czołówce polskiej wersji seriali Bouli i Pinokio.
20 stycznia 1994 r. Eleni straciła swoją jedyną córkę – 17-letnią Afrodytę (ur. 26, sierpnia 1976 r.) – zastrzeloną przez 21-letniego Piotra Gruchota, byłego chłopaka dziewczyny, który nie mógł pogodzić się z ich rozstaniem.
1. lutego 2006 r., z okazji 30-lecia pracy artystycznej, Eleni wydała książkę Nic miłości nie pokona (wyd. Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2006). Książka jest rozmową z o. Robertem Mirosławem Łukaszukiem z Biura Prasowego klasztoru jasnogórskiego o jej życiu, miłości, cierpieniu i rozmowach z Bogiem.
Eleni została odznaczona: Orderem Uśmiechu, Czerwoną Kokardką (1996), Nagrodą św. Rity (22. maja 1999 r., przyznawana przez wspólnotę sióstr augustianek z Cascii kobietom, które w swym życiu – tak jak św. Rita – zrealizowały ewangeliczne przesłanie Chrystusa o przebaczeniu), Honorowym Obywatelstwem Miasta Bielawy (24. września 2008 r.).

POWRÓT