MUZYKA GRECKA

1. WRZEŚNIA

90. rocznica urodzin (w 2017.) Vaggelisa Perpiniadisa (zmarłego w 2003 r.).

 

 

2. WRZEŚNIA

Trzecia rocznica śmierci (w 2017.) Antonisa Vardisa, kompozytora i wokalisty greckiego, ojca Giannisa - także wokalisty.

 

3. WRZEŚNIA

Pierwsza rocznica (w 2017 r.) śmierci wokalisty, autora tekstów i kompozytora, Thanosa Anestopoulosa, założyciela rockowej kapeli Diafana Krina.
Anestopoulos wierzył, że "religia jest największym i najbardziej udanym oszustwem wszechczasów" i że "nigdy nie będzie wyższej religii niż prawdy". Dla polityki była to "sztuka kłamstw i iluzji". Odwołując się do argumentu Ludwiga Erharda, zgodził się, że "jego dzieło to dzielić się sztuką w taki sposób, żeby wszyscy wierzyli, że jest jej wiele postaci". W muzyce powiedział, że "jeśli nie istniał, spróbowałabym go wymyślić, w przeciwnym razie miałbym trudności z oddychaniem normalnie". 

Tatuś z potomkiem w domowym wykonaniu covera Nirvany.

POWRÓT 

4. WRZEŚNIA

Stelios Perpiniadis. Dwudziesta rocznica śmierci (2017.). Grecki wokalista, instrumentalista i kompozytor, zwłaszcza stylu rembetiko, znany także jako Stellakis. Jest uważany za największą gwiazdę rembetiko w latach 1930-1955. Jego syn, Vangelis Perpiniadis, był znanym i popularnym piosenkarzem. Stelios Perpiniadis zmarł 4 września 1977 roku w Atenach.

 

6. WRZEŚNIA

Marlene Angelidou, piosenkarka i aktorka cypryjska, urodzona 6.IX.1978., w Atenach jako Maria Eleni Mandalena. Pracowała w London Music Theater. W 1998 roku była na drugim miejscu z Alexem Panagi w kwalifikacjach do wyboru piosenki, która reprezentowała Cypr w Konkursie Eurowizji. W 1999 roku, w kwalifikacjach uczestnictwa w Cyprze na kolejny Konkurs Piosenki Eurowizji, udało się jej  zakwalifikować i reprezentować Cypr w tym konkursie z piosenką Tha ne erotas (To będzie miłość). Cypryjka nie zdołała uzyskać dobrego wyniku, uplasowując się jedynie na przedostatnim miejscu.

W 2003 roku wzięła udział w konkursie talentów greckich gwiazd muzyki, gdzie zdobyła nagrodę jury i była jedną z pięciu członkiń żeńskiego zespołu Hi-5. Zespół szybko zyskał uznanie, a jednocześnie wydał homonimowy dysk cyfrowy, który szybko stał się złoty w Grecji. W 2005 roku członkinie zespołu podjęły decyzję o rozwiązaniu współpracy i rozpoczęciu karier solowych. W tym samym roku Marlene dołączyła do nowo powstałego zespołu Dickens Zoo, a od 2005 do 2006 roku brała udział w produkcji albumu Giorgosa Tsalikisa.

 

7. WRZEŚNIA

Urodzony tego dnia, Giorgos Gerolymatos, jest greckim wokalistą i aktorem. Zaczął swoją karierę we wczesnych latach 70, jako popularny artysta. Był wyróżniany ze względu na wyrafinowany wygląd i jsentymentalny głos.
Był jednym z najbardziej znanych wykonawców okresu greckiej dyskografii "New Wave". Imponujący w wyglądzie i podekscytowaniu był pierwszym mężczyzną, który został sfotografowany na pół nagi w greckim wydaniu magazynu Playboy, w wydaniu noworocznym.
G. Gerolymatos spędził dzieciństwo w Kefallonii , skąd pochodził jego ojciec. W wieku lat 19 przybył do Aten i dołączył podczas studiów do zespołów Formost i Idols jako perkusista i frontman. Jego pierwszy solowy album, z muzyką Giannisa Glezosa i tekstami Lefterisa Papadopoulosa, został zaprezentowany w 1971 roku. Współpracował z czołowymi kompozytorami, wydał 22 solowe albumy i bywał wielokrotnie nagradzany złotą płytą i raz platynową. Jego wyróżnienia obejmują również dwie pierwsze nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki (ZDF). Brał także udział w wielu filmach greckich.
W wyborach w grudniu 2015 r. ponownie kandydował do Rady Dyrektorów Erato (odpowiednik polskiego ZAiKSu), gdzie jest wiceprzewodniczącym. Jest członkiem Honorowego Komitetu Emerytalnego Ministerstwa Kultury, od wielu lat jest radnym miejskim w gminie Kallithea. W latach 2010-2015 pełnił funkcję Wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Narkotyków Thesus. Śpiewał charytatywnie w wielu imprezach towarzyskich, kulturalnych i sportowych.
W marcu 2011 roku wziął udział w programie charytatywnym Taniec z gwiazdami z wielkim powodzeniem. 24 stycznia 2016 roku został nagrodzony przez Gminę Kerkyra (Korfu) za wieloletni wkład w muzykę grecką.

 

Urodziny świętuje również, Petros Vagiopoulos, grecki kompozytor.

 

8. WRZEŚNIA

O dzisiejszym jubilacie, Nikosie Karvelasie, można by pisać książki... Jest byłym mężem i dotychczasowym partnerem artystycznym Anny Vissi (kompozytorem i autorem tekstów zdecydowanej większości jej piosenek). Prowadzi też własną karierę muzyczną. Wydał wiele płyt, z których największą popularność przyniosły mu nagrania w stylu lat sześćdziesiątych, których dokonał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jest autorem pierwszej greckiej rockopery Demony oraz kilku muzikali. Tworzy także sztuki teatralne. Wydał kilka tomików z poezją.
Nikos Karvelas karierę muzyczną rozpoczął pod koniec lat siedemdziesiątych. Nagrywa pop z elementami rocka oraz muzykę ludową. Ostatnie płyty miały jednak bardziej rockowy wydźwięk. Sprzedał 5 500 000 albumów w całej Grecji i na całym świecie. W 2017 r. wystąpił jako sędzia na pokazie muzycznym Star Academy of Greece.

Piosenka z ostatniej płyty, Lekcje filozofii, z 2015r.

 

9. WRZEŚNIA

Vasso Devetzi (Saloniki 9 września 1925 - Paryż 1 listopada 1987) była mistrzem fortepianu w Grecji. Przyjaźniła się z Marią Callas.

 

Pełniejsza biografia w Kalendarium na podstronie LISTOPAD.

 

12. WRZEŚNIA

Stefanos Korkolis, urodzony w Atenach 12 września i wychowany w Patissie. Jego wujek, Mimis Plessas, jest wielkim kompozytorem muzyki greckiej. Stefanos nie potrzebował dużo czasu, aby ujawnić swój talent muzyczny, ponieważ już w wieku lat czterech zapamiętywał usłyszane melodie klasyczne i odtwarzał je potem na fortepianie. Kształcił się w Atenach i Paryżu. Karierę muzyczną rozpoczął w 1994 roku. Do roku 2015 wydał 30 albumów. Komponuje również dla innych, tworzy muzykę filmową, do sztuk teatralnych oraz ma na koncie także operę rockową.

 

14. WRZEŚNIA

Stelios Kazantzidis. Urodził się 29 sierpnia 1931 roku w Nea Ionia, w Attyce i wieku lat 70. po długiej walce z rakiem opuścił życie 14 września 2001 roku w Ateńskim Centrum Medycznym. W latach wojny domowej nastoletni Kazantzidis był zmuszony do ciężkiej pracy w fabrykach, wytwórni  tekstyliów, sprzedaży papierosów i wódki w centralnych częściach stolicy. Pierwszym człowiekiem, który docenił jego głos, był jego szef, który podarował mu gitarę. Zadebiutował w 1952 roku pierwszym albumem, który nie wróżył jeszcze przyszłej kariery. Do roku 2000 wydał 70 albumów, kolejnych dwadzieścia kilka ukazało się w kolejnych latach po jego śmierci.

 

16. WRZEŚNIA

Maria Callas (Nowy Jork, 2 grudnia 1923 r. - Paryż, 16 września 1977 r. ), urodzona jako Maria Anna Sophia Cesilia Kalogeropoulou, była wiodącą grecką piosenkarką i najbardziej znaną na całym świecie divą operową.

 

18. WRZEŚNIA

Paulos Fyssas (artystyczny pseudonim Killah P. lub Dogo Argentino) był antyfaszystowskim raperem, który został zamordowany w Keratsini w dniu 18 września 2013 r. przez George'a Roupakię, członka Golden Dawn. Morderstwo było przypisywane motywom politycznym. Poprzez muzykę mówił o swoim stosunku do uchodźców, imigrantów, przemocy w więzieniach, morderstwie Aleksandra Grigoropoulosa i Carlo Juliani, protestującego w Genui w 2001 roku. Nie należał do żadnej partii, ale miał rozwijać działania antyfaszystowskie. Fyssas jest teraz symbolem faszyzmu w Grecji. W roku 2014, rok po morderstwie postawiono mu posąg, który  został umieszczony w miejscu zbrodni. Bywał on wielokrotnie niszczony przez wandalistów lub zwolenników Golden Dawn. Ponadto, decyzją miasta, Panagiotis Tsaldari został przemianowany na ulicę Paulos Fissasa.

 

19. WRZEŚNIA

Nikos Skalkottas (Chalkida, 8 marca 1904 r. - Ateny, 19 września 1949 r. ) Był kompozytorem XX wieku. Był członkiem drugiej szkoły wiedeńskiej i wywarł wpływ zarówno na muzykę klasyczną, jak i grecką. Obecnie Nikos Skalkotas jest uważany za jednego z ważniejszych kompozytorów XX wieku. Australijski muzykolog i krytyk Hans Keller wspomina o czterech "S": Sennberg, Strawinsky, Skalkotas i Shostakovits jako najwybitniejszych kompozytorów XX w.

 

Giorgos Christianakis (19 września 1961) jest greckim kompozytorem i muzykiem. Od 1982 roku tworzy muzykę elektroniczną. Współpracuje z podobnymi wykonawcami zarówno w nagraniach studyjnych jak i podczas koncertów. Od 1984 roku tworzy muzykę do przedstawień teatralnych, filmów, sztuki wideo, sztuki wizualnej i baletu. Napisał muzykę do ponad siedemdziesięciu przedstawień teatralnych zarówno współczesnego, jak i klasycznego repertuaru, w tym siedmiu na festiwal Epidauros, cztery na Hrodies i jeden na starożytny teatr w Delphi. Współpracował z Teatrem Państwowym Grecji Północnej od 1990 r. Do dziś uczestniczy w ponad trzydziestu przedstawieniach. 

 

Eleni (Lavida) Vitali (19 września 1954 r.), to grecka piosenkarka, wykonawczyni muzyki ludowej. Pochodzi z muzycznej rodziny i wychowywał się do dziecka w całym kraju. Ojciec Takis (Dimitris) Lavidas grał na santuri, a jej matka, Louise (Harikleia) Karageorgiou, była piosenkarką na targach. Tak więc i Eleni od małego też wchodzi na tereny targowe, z cygańskimi muzykami i folklorystami. Ma na koncie wiele koncertów w całej Grecji i na Cyprze, a od pierwszych lat kariery koncertowała również za granicą, śpiewając dla diaspory greckiej. W 1975 roku poślubiła muzyka Vangelisa Xydisa, a w 1976 roku urodziła syna Nikosa Xydisa, znanego kompozytora i producenta greckiej muzyki.

 

29. WRZEŚNIA

Sokratis Malamas urodził się 29 września w Niemczech i jest greckim kompozytorem, wokalistą i gitarzystą. Jest jednym z najbardziej znanych greckich kompozytorów i wykonawców.

 

Doukissa (Doukissa Fotaras, 8 lutego 1941 r. - 30 września 2010 r.). Była grecką piosenkarką i aktorką. Na początku kariery była tancerką, a dopiero potem piosenkarką

 

Petros Tabouris, święto urodzin. Grecki muzyk, kompozytor i muzykolog.

 

Grecki piosenkarz z Macedonii, uważany za jednego z najbardziej autentycznych i reprezentatywnych przedstawicieli muzyki ludowej. 29 września 2017 roku przypadła 10. rocznica śmierci Mpampisa Tsetinisa.

 

 

23. WRZEŚNIA

Po kilku dniach przerwy wracamy do kalendarium. Dziś bowiem obchodzimy urodziny kolejnego jubilata greckiej estrady, Kostasa Tournasa. Urodził się w Trypolisie w 1949 roku, a po10 latach przeprowadził do Aten, gdzie brał lekcje gry na gitarze. W wieku lat 13 założył własny zespół. Nagrał ponad 600 piosenek, wiele z nich coverowali potem też inni muzycy. Tournas aktywnie angażuje się w politykę.

Czwarta rocznica śmierci (w 2017.) pieśniarki ludowej, Polly Panou. Jej prawdziwe nazwisko to Pithymi Bitha. Polly  Panou jako pierwsza nagrała słynny międzynarodowy hit Dzieci Pireusu (Ta paidia tus Peiraia).